Judecătorul Cristi Danileţ, împreună cu cinci membri ai Rețelei Naționale pentru Educație Juridică au susținut în data de 24 mai, ora 09:40 o lecție demontrativă la Colegiul Pedagogic ”Alexei Mateevici” dn Chișinău.
În cadrul lecției demonstrative de educație juridică, jud. Cristi Danileț a simulat împreuna cu avocații Viorica Grecu și Elena Podoleanu și inspectorul Grigore Lupașcu (Centrul Național Anticorupție) un proces de judecată pe un caz în care e implicat un minor în poziția de victimă. Apoi, profesioniștii în drept le-au vorbit elevilor despre lege, justiţie, dreptate, adevăr, cod penal, anticorupție, obligaţii şi drepturi.
Această lecție a reprezentat totodată un exemplu model de educație juridică pentru membrii Rețelei Naționale pentru Educație Juridică prezenți la lecția de la Liceul Teoretic ”Gaudeamus”:
– doamna avocat Mihaela Cecan
– doamna Viorica Grecu Avocată, Director al Centrului de Instruire a Avocaților
– doamna avocat Elena Podoleanu
– domnul avocat Mihai Boșteanu
– domnul Grigore Lupașcu, inspector Centrul Național Anticorupție